Anne Rice jest amerykańską pisarką, która odświeżyła wizerunek wampira w literaturze, sprawiła, że znów stał się uwodzicielski i piękny, co w połączeniu z bogatym stylem literackim, sprawiło, że została okrzyknięta królową wampirów. Tworząc postać Lestata, stworzyła mit. Dołącz do fanów ryżu i zatrać się w dzikim ogrodzie jej pięknego stylu i intrygujących, tajemniczych postaci...
Marius

Marius został zmieniony w krwiopijcę przez tego właśnie wampira i zdołał uciec druidom. Wtedy to postanowił udać się do Egiptu, by wybadać, co było powodem ognia, który strawił boga drzewa i inne wampiry. Tak dowiaduje się o Boskich Rodzicach i „porywa” ich z Egiptu, udając się do Antiochii, gdzie zamieszkuje wraz ze swoją dawną ukochaną, Pandorą, którą też przemienia w wampira.

Po 200 latach kłótni, Marius opuszcza Pandorę i udaje sie do Rzymu, by pędzić życie gospodarza światowego domu, którego nocne odrzwia zawsze są otwarte. W Rzymie spotyka też Avicusa i Maela, dwa wampiry, których drogi i drogi Mariusa łączą się na pewien czas.

Marius jest świadkiem upadku Rzymu i wyrusza do Konstantynopola, by chronić Boskich Rodziców. Tam spotyka Eudoksję, z którą rozpoczyna krwawą wojnę, a która kończy się śmiercią wiekowej wampirzycy.

Marius przeżywa wiele przygód w czasach średniowiecza, po czym zapada w sen. Budzi się w czasach renesansu i zachwycony sztuką, postanawia osiąść w Wenecji. Tam też otwiera swój dom dla utalentowanych chłopców i wiedzie żywot mecenasa sztuki i maga. Po pewnym czasie jego los splata się z losem Amadea, którego Marius wybiera na swojego dziecko we krwi. Ucząc Amadea, przysposabia go do stania się wampirem, co dochodzi do skutku po kilku latach.

Pewnej nocy wampiry Santina, czciciele szatan, atakują Mariusa, zabijają jego chłopców i porywają Amadea. Marius, ciężko poparzony, dochodzi do siebie w sanktuarium Tych Których Należy Strzec. Po pewnym czasie próbuje odszukać Pandorę. Udaje mu się to dopiero po kilkudziesięciu latach, jednak jest to spotkanie gorzkie i Marius na powrót traci swoja ukochaną.

Marius przenosi Boskich Rodziców na wyspę na morzu egejskim, gdzie spotyka Lestata, który budzi w nim zazdrość o Akashę.

W czasach współczesnych, opiekuje się Akashą i Enkilem, trzymając ich w lodowej fortecy, gdzie po przebudzeniu więzi go Akasha. Pandorze i Santino udaje się go uratować i Marius jest świadkiem unicestwienia Królowej.

Po wydarzeniach związanych z Akashą, Marius opiekuje się Danielem, spotyka też Thorne’a, który dla niego niszczy jego wroga, Santina.

Marius jest typem mentora, nauczyciela. Jest potężny – posiada moc ognia, chmur i umysłu, a także potężną moc zabijania za pomocą siły woli. Jego byt nacechowany jest specyficzną samotnością i udręczeniem, nigdzie nie może zabawić miejsca na dłużej. Inne wampiry postrzegają go jako niedostępnego i dalekiego.

Jego twarz jest szczupła, ma niebieskie oczy i wyjątkowo bladą cerę. Jego włosy są jasne, prawie białe. Ubiera się zwykle w czerwienie, czego nie zmienił o czasów starożytności.

Marius naprawdę kochał w swoim życiu tylko trzy istoty: Pandorę, Amadea i Biancę, wszystkie trzy uczynił wampirami.