Anne Rice jest amerykańską pisarką, która odświeżyła wizerunek wampira w literaturze, sprawiła, że znów stał się uwodzicielski i piękny, co w połączeniu z bogatym stylem literackim, sprawiło, że została okrzyknięta królową wampirów. Tworząc postać Lestata, stworzyła mit...
Dołącz do nas i odkryj tajemnice Teatru Wampirów, udaj się z nami do magicznej Luizjany i zbadaj sekrety Talamaski. Świat Anne Rice czeka na ciebie.
Królowa Potępionych – film a książka

Akasha w filmie jest ciemnoskórą kobietą, a książce zarówno Akasha jak i Enkil są prawie biali, jak marmur, co jest wynikiem wiekowości i wampiryczności.
W filmie to Marius jest stwórcą Lestata – w książce jest nim Magnus.
W filmie Lestat na brązowe włosy, w książce szczyci się złocistymi puklami.
W filmie Akasha nie wstaje z tronu, gdy Lestat podchodzi, by z niej pić, Enkil w ogóle się nie porusza. W książce (Wampir Lestat), Akasha wstaje, by zaprosić Lestata do wypicia swojej krwi, Enkil atakuje Lestata.
W filmie Jess i Lestat stają się parą, w książce nic takiego nie ma miejsca.
W filmie Jess jest początkującym członkiem Talamaski, w książce dostaje już poważne zlecenia, jak na przykład podążenie tropem Claudii.
W filmie Lestat wysyła pomocników, by chwytali dla niego ofiary. w książce wampiry są samotnikami – Lestat sam szuka swoich ofiar wśród złoczyńców.
W filmie, koncert Lestata odbywa się w Dolinie Śmierci, w Californii – w książce w San Francisco.
W filmie, wampiry atakują Lestata podczas koncertu, a Akasha porywa go podczas ataku. W książce Lestat jet atakowany po koncercie, po czym ucieka w Gabrielą i Louisem, a królowa przychodzi do niego podczas snu.
W filmie, Marius wyjawia Lestatowi, że wie zawsze co on robi, gdyż jej jego stwórcą. W książce stwórcy i pisklęcia nie mogą się komunikować mentalnie, tak jak inne wampiry.
W filmie, Gabrielle i Louis nie istnieją, w książce są ważnymi postaciami.
W filmie, to Lestat przemienia Jess, w książce jest to Maharet.
W filmie nie istnieje Mekare, w książce jest istotną postacią.
W filmie wszystkie wampiry latają, w książce tylko te najstarsze i najpotężniejsze.
W filmie Akasha i Lestat uprawiają seks, w książce, wampiry nie są do tego zdolne.
W filmie Marius zamierza zmienić Talbota w wampira, w książce (Królowa Potępionych) Talbot odmawia Lestatowi, gdy ten chce go przemienić – to staje się dopiero w kolejnej książce.
W filmie, Pandora i Mael zostają zabici podczas walki z Akashą, Pandora jest hinduską, Armand ma blond włosy. W książce Pandora i Mael nie umierają, Pandora jest rzymianką, a Armand ma kasztanowe włosy.
W filmie Maharet zabija Akashę i staje się nową królową, w książce jest to Mekare.
W filmie nie ma mowy o pochodzeniu wampirów, w książce jest to ważny wątek.
W filmie nie ma mowy o Wielkiej Rodzinie Maharet, w książce jest to ważny wątek.